علی عظیم زاده
سفر زمینی به ترکیه با ماشین

سفر زمینی به ترکیه با ماشین شخصی

سلام به همه عزیزان ، من علاقه مند به سفر هستم و سعی می کنم. از هر فرصتی برای سفر کردن و لذت بردن استفاده کنم .من تجربیات زیادی در خصوص سفر زمینی به ترکیه با ماشین شخصی دارم که در اختیار شما هم قرار می دهم.
من به همراه خانواده و دوستانمون سفرهایی به کشور های اطراف مثل ترکیه و گرجستان و ارمنستان ، بصورت زمینی و با ماشین شخصی خودمون داشتیم .که برای هر کدومشون سفرنامه نوشتم و تصمیم دارم که در اینجا با شما به اشتراک بذارم تا شما هم لذت ببرید. و کسانی که تصمیم به سفر دارند ولی هنوز اقدامی نکردند ، از این تجربیات استفاده کنند.

چطوری با ماشین شخصی به خارج از کشور سفر کنیم ؟

اصولا سفر زمینی به ترکیه با ماشین شخصی ، یک سری فرآیندی داره که خیلی سخت و پیچیده نیست . و هر کسی به راحتی میتونه انجامش بده که من بصورت مختصر به اون موارد اشاره می کنم.

سفر زمینی به ترکیه با ماشین
سفر زمینی به ترکیه با ماشین

اقدامات پیش از سفر زمینی به ترکیه با ماشین

شما برای سفر زمینی به ترکیه و یا هر جای دیگه باید اقداماتی را انجام دهید:

 1. قبل از هر چیز باید تصمیم بگیرید که با ماشین شخصی به سفر خارج از کشور برید. حالا چرا اینو گفتم ، چون خیلی از دوستان وقتی با من صبحت می کنند و من از سفر برایشان تعریف می کنم ، احساس هیجان رو در همه ی وجودشون می بینم. و خیلی ابراز تمایل می کنند که دفعه ی بعد با ما همسفر شوند. ولی معمولا این اتفاق نمی افته چون تصمیم نگرفتند و دچار هیجان های لحظه ای می شوند.
 2. باید برای کاپتاژ ماشین اقدام کنید. نکته ی مهمی که باید دقت داشته باشید اینه که ماشین در رهن نباشد. و سند آزاد باشد یعنی ماشین رو نقد خریده باشید و یا اقساطش تموم شده باشد.
 3. باید یا خودتون مالک خودرو باشید و یا از مالک وکالت داشته باشید. و به همراه سند سبز برای مالکان و سند سبز + وکالتنامه محضری برای غیر مالکان به یکی از گمرکات منطقه سکونت مراجعه کنید.(برای ساکنین تهران گمرک غرب تهران در جاده قدیم کرج بهتر است)
 4. اگر صبح اول وقت مراجعه کنید ، مراحل اداری کاپتاژ حدود یک ساعت زمان می برد. و شما مبلغ ناچیزی پرداخت می کنید و برگه کاپتاژ که همان مجوز خروج خودرو از کشور است را دریافت می کنید.
 5. حال باید نسبت به گرفتن پلاک بین المللی و ترانزیت اقدام کنید . و همچنین گواهینامه و کارت ماشین بین المللی به شعبات کانون جهانگردی و اتومبیل رانی مراجعه کنید. هنگام مراجعه باید سند سبز ، برگه کاپتاژ ، گواهینامه ، گذرنامه و کارت بانکی همراه داشته باشید. کل هزینه حدود 600 الی 700 هزار تومان خواهد بود .و نهایت ظرف مدت یک ساعت کار انجام می شود.تبریک میگم کار تمام است و شما می توانید سفر زمینی به ترکیه با ماشین شخصی رو آغاز کنید.

 به این نکات دقت کنید :

 • گذرنامه حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • عوارض خروجی را در مرز پرداخت کنید.
 • بیمه شخص ثالث کشور مربوطه رو از مرز تهیه کنید.
 • باک ماشینتون رو در آخرین پمپ بنزین قبل از مرز لب به لب کنید
 • ارز کشور مقصد رو به میزان کم تهیه و همراه ببرید و ارز یورو یا دلار با خود ببرید که در مقصد تبدیل به پول ملی آنجا نمائید.
 • پلاک های ترانزیت حتما همراهتان باشد و در مرز باید نسبت به نصب آنها اقدام کنید. بهتر از اگر ماشینتون قاب پلاک نداره ، تهیه و نصب کنید. تا در مرز خیلی شیک و سریع پلاک بین المللی رو نصب کنید و نیازی به بست پلاستیکی نداشته باشید.
 • کلیه مدارک رو از ابتدا تا انتهای سفر در یک کیف یا فولدر قرار داده و مسئولیت نگهداری رو به یک نفر محول کنید.
 • به اندازه چند وعده حتما انواع کنسرو را تهیه کنید و همراه ببرید.
 • حتما یک گاز سفری به همراه داشته باشید.لوازم اولیه پخت و پز و غذا خوردن را به همراه ببرید.
 • یک جعبه کمک های اولیه درست کنید و از داروخانه انواع داروهای اضطراری که معمولا در سفر نیاز میشه رو تهیه و در جعبه قرار دهید. (خیلی خیلی مهم)
 • حتما 1000 دلار یا یورو اضافه تر از هزینه سفر تهیه کنید تا در موارد پیش بینی نشده مثل خرابی ماشین و ... دچار مشکل نشوید.
 • سعی کنید حداقل دو تا ماشین باشید یعنی با یک خانواده دیگه همسفر باشید. مخصوصا کسانی که سفر اولی هستند.
 • برای سفر زمینی به ترکیه با ماشین خودتون سعی کنید حداقل های مورد نیاز زبان ترکی استامبولی رو یاد بگیرید. و برای سفر به کشورهایی مثل گرجستان و یا ارمنستان ، زبان انگلیسی رو یه کم بلد باشید.
 • بهتر است هتل شهر مقصدتون رو از ایران رزرو کنید ولی برای هتل های بین راهی نیازی به رزرو کردن نیست.

برای سفر به ترکیه بهتر است از مرز بازرگان خارج شوید. مگر اینکه قصد مسافرت به شهر وان رو داشته باشید که از مرز رازی در شهر خوی اقدام کنید.خب تقریبا هر آنچه که لازم بود تا شما آماده سفر زمینی به ترکیه با ماشین شخصی خودتون بشید رو توضیح دادم.

امیدوارم که شجاع باشید و اینکار رو انجام بدید که بسیار هیجان انگیز هست و تجربه ی جالبی خواهد بود.

تعداد بازدید : 1,429 بازدید

1 دیدگاه

پاسخی بنویسید