علی عظیم زاده
سفر به ترکیه

راهنمای سفر زمینی با ماشین شخصی به ترکیه و گرجستان – قسمت 5

مراحل اداری سفر به ترکیه در قسمت مرز ترکیه :

مراحل اداری سمت ترکیه خیلی پیچیده نیست و مانند ایران کاغذ بازی ندارد و کار سریع تر انجام می شود.

مرحله ی اول :

پس از اینکه میله های مرز بین ایران و ترکیه کنار رفت و درب باز شد باید خودرو را به داخل پارکینگ ببرید و مرتب پارک کنید. ابتدای به قسمت کنترل گذرنامه بروید و مهر ورود به ترکیه را ثبت کنید.

مرحله ی دوم :

در این مرحله از سفر به ترکیه حتما باید بیمه را تهیه کرده باشید و برگه ی بیمه به همراه کارت ماشین و گذرنامه را به گیت جلوی درب ورودی می دهید تا کارهای ثبت سیستم انجام شود. در همین زمان بازرسان ترکیه به کنار ماشین ها می آیند و صندوق عقب را بازرسی ساده  و معمولی می کنند.

مرحله سوم :

در این مرحله تقریبا کار تمام است و همه ی سرنشینان هم سوار خودرو می شوند و به سمت درب خروجی حرکت می کنید . در بین راه به گیت دیگری می رسید که نیازی به پیاده شدن از خودرو نیست و از پنجره کارت ماشین و گذرنامه را می دهید و پس از ثبت در نهایت یک تکه کاغذ به معنای برگه ی خروج به شما می دهند که بعد از آن به سمت در ب خروج حرکت کنید و در نگهبانی درب خروج آن تکه کاغذ را از شما می گیرد و کار تمام است و شما وارد خاک کشور ترکیه می شوید.

برای ورود به ایران و خروج از ترکیه باید چکار کنیم ؟

وقتی سفر به ترکیه تمام می شود و شما به مرز ترکیه و ایران می رسید ، برای خروج از ترکیه و ورود به ایران هم دقیقا باید همان مراحل قبل تکرار شود . فقط با این تفاوت که در سمت مرز ترکیه بازرسی وجود ندارد .

و پس از ورود به مرز ایران ، ابتدا خودرو توسط سربازان مرزبانی کنترل می شود که بستگی به سلیقه ی مسئول کنترل کننده ممکن است تمام ساک و چمدانها و وسایل صندوق عقب را خالی کند و حتی داخل چمدانها را باز کند و نگاه کند که البته شما حق هیچگونه اعتراضی ندارید.

به هیچ عنوان درگیر نشوید. در بعضی مواقع هم ممکن است که اصلا نگاه سطحی کنند و نیازی به به هم ریختن وسایل ها نباشد. پس از کنترل مرزبانی باید به سالن اداری مراجعه کنید و همان مراحل قبلب را دوباره طی کنید تا در نهایت برگه ی خروج را دریافت کنید.

و پس از امضاء برگه ی خروج توسط ارزیاب و مسئول شیفت گمرک به سمت درب خروجی حرکت کنید و در گیت نگهبانی توقف کرده و برگه ی خروج را تحویل دهید و به سلامتی ادامه ی مسیر دهید.

سفر به ترکیه
سفر به ترکیه

تذکر : پلاک های ترانزیت را پس از گرفتن برگه ی خروج  ، از ماشین باز کنید و بعد به سمت درب خروج حرکت کنید.

آشنایی با ادبیات رانندگی در خارج از ایران به ویژه ترکیه

خب در راهنمای سفر به ترکیه تا اینجا مراحل خروج از مرز هم انجام شد و حالا شما وارد کشور ترکیه و جاده های آن می شوید و از حالا به بعد باید طبق قوانین و مقررات کشور ترکیه رفتار کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

احتمالا سوالی ذهن شما را درگیر کرده که می خواهم ابتدا به آن سوال پاسخ بدهم

آیا رانندگی خسته کننده نیست ؟

خب اگه بگویم "نه" که دروغ گفتم ، قطعا خسته کننده است ولی خب باید تحمل کنید. شاید اولش کمی دشوار باشد ولی عادت می کنید، برای اینکه این کار را لذت بخش تر و راحت تر انجام دهید بهتر است که به لذت و خوشی بعدش فکر کنید ، تا کار برایتان آسان شود.همانطور که می دانید بعد از هر سختی ، راحتی و لذتی نهفته است.

سفر به ترکیه
سفر به ترکیه

برای کسانی که ذاتا به رانندگی علاقه دارند ، خیلی کار سختی نیست زیرا آنها از رانندگی کردن هم لذت می برند. فقط گاهی اوقات ممکن است  پاشنه پای راستتان که روی گاز هست بی حس شود ، یا ممکن است که دچار خواب آلودگی زیاد شوید، که همه اینها راهکار دارند و قابل کنترل هستند.

حال می خواهم کمی درباره ی نحوه ی رانندگی در خارج از مرزهای ایران ، به ویژه ترکیه صحبت کنم .

دوستان و همسفرهای عزیز ، متاسفم  که باید به این نکته اشاره کنم که ما در کشور عزیزمان ، اصلا بطور صحیح رانندگی نمی کنیم و اصول رانندگی را رعایت نمی کنیم . که خب این ریشه در فرهنگ رانندگی ما دارد و نیاز به آموزش از ابتدای سنین مدرسه دارد تا به هنگام بزرگسالی ، اصول صحیح در وجودمان نهادینه شود.

بگذریم ، واقعیت این است که شما هنگامی که به کشور های دیگر سفر می کنید ، با صحنه هایی از رانندگی مواجه می شوید که ممکن است بسیار متعجب شوید ، در عین حالی که در دل تحسین می کنید و لذت می برید.

در کشور ترکیه نیز مانند ایران ، فرمان اکثر خودرو ها  در سمت چپ و تمامی جاده ها  بصورت راست (رفت ) و چپ (برگشت) است . پس در این خصوص مشکلی وجود نخواهد داشت.

حدود 95% جاده های برون شهری در ترکیه بصورت چهار بانده و پهن است یعنی دو باند رفت و دو باند برگشت است ، و بزرگراه ها هم اغلب بصورت 5 بانده در هر طرف ساخته شده است.

اکثر جاده ها  آسفالت خوبی دارند و شما و ماشین تان را آزار نمی کند. معمولا جاده ها خیلی خلوت هستند  فقط جاده هایی که نزدیک به شهر های بزرگ مثل استامبول ، آنتالیا ، آنکارا و ... کمی شلوغ میشود  ولی در کل به ندرت ماشین می بینی بنابراین  هیچ وقت شما توی ترکیه ترافیک جاده ای نخواهید داشت.

سفر به ترکیه
سفر به ترکیه

ترکیه  کشوری کوهستانی است و بسیاری جاده های بین شهری هم کوهستانی است ولی نکته ی جالب اینجاست که حتی جاده های کوهستانی هم (مثل جاده چالوس خودمان)  چهار بانده است .و جاده های خیلی کمی هستند که بصورت دو بانده باشند.

 در خصوص میزان سرعت در جاده های ترکیه ،  باید بگویم که معمولا تا 110 و 120 مجاز هستید .البته شما اصلا تابلویی در خصوص حداکثر سرعت نمی بینید که سرعت خاصی را مجاز یا غیر مجاز کرده باشند. و این به این معناست که هیچ حداکثری برای سرعت قائل نیستند .

در ترکیه انواع خودرو از مدلهای قدیمی تا مدرن ترین و لوکس ترین خودرو ها در شهر ها و جاده ها به چشم می خورند. سرعت برای خود ترکها سقفی ندارد و تا 160 و 170 کلیومتر بر ساعت هم می رانند. البته این را نگفتم که شما هم با همین سرعت حرکت کنید !

بهتر است وقتی در کشور غریب هستید بیشتر رعایت کنید . در ترکیه به پلیس راهنمایی رانندگی ، پلیس ترافیک می گویند و شما تقریبا پلیسی را در جاده های بین شهری نمی بینید یا به ندرت می بینید. و اصلا چیزی که ما توی ایران داریم یعنی کنترل سرعت با دوربین توسط پلیس  را در ترکیه نمی بینید.

البته در قسمتهایی از جاده ها که معمولا نزدیک شهر ها است ، دوربین کنترل سرعت در عرض جاده قرار دارد که بهتر است  در هنگام نزدیک شدن به آن از سرعت خود بکاهید . ترکیه هم مثل ما که نیروی انتظامی داریم ، ژاندارما دارند که وظیفه کنترل امنیت رو بر عهده دارند .

ممکن است در هنگام حرکت در ترکیه در جاهای مختلف شما رو نگه دارند و مدارک تان از قبیل گذر نامه و گواهینامه را چک  کنند وحتی  ممکن است  چند تا سوال هم ازشما بپرسند  مثل اینکه از کجا می آیید و به کجا می روید و از این جور چیزا ...  که جای هیچگونه نگرانی نیست و تا حالا برای ما مشکل خاصی پیش نیامده است.

تذکر :  بحث گیر دادن الکی و رشوه گرفتن و این جور چیزا در ترکیه منتفی هست و خیلی به توریستها گیر نمی دهند.

رانندگی در بزرگراهها چگونه است ؟

در هنگام سفر به ترکیه و رانندگی در بزرگراهها این چند نکته را رعایت کنید:

  • از ایستادن در کنار بزرگراهها جدا خودداری کنید که در این مورد پلیس بسیار سخت گیر است و جریمه می کند.
  • به هیچ عنوان در لاین سبقت رانندگی نکنید و فقط برای سبقت از آن استفاده کنید.
  • به هیچ عنوان از سمت راست سبقت نگیرید.
  • معمولا بزرگراهها در ترکیه دارای عوارضی می باشند ولی اکثرا بصورت هوشمند هستند که بدون هیچ گونه نگرانی می توانید بدون داشتن تگ از آنها عبور کنید زیرا پلاکهای غیر ترک در سیستم آنها ثبت نمی شوند ولی در بزرگراههایی که بصورت فیزیکی عوارض را دریافت می کنند ، چاره ای جز پرداخت عوارض ندارید که البته مبالغ آنها هم زیاد است و بعضا به 60 یا 70 لیر هم می رسد.

سفر به ترکیه
سفر به ترکیه

انواع چراغ های راهنمایی رانندگی در ترکیه 

چراغهای راهنمایی در ترکیه به چند صورت مختلف وجود دارد که باید نحوه ی کارکرد آنها را بدانید تا دچار سردرگمی نشوید :

  1. هنگام قرمز شدن چراغ ، چراغ سبز سه بار چشمک می زند و چراغ نارنجی و قرمز می شود. و هنگام سبز شدن ، ابتدا چراغ نارنجی روشن و سپس سبز می شود.
  2. هنگام قرمز شدن چراغ ، چراغ نارنجی روشن و سپس چراغ قرمز روشن می شود که این مدل مانند ایران است.
  3. چراغ راهنمایی دارای دو چراغ می باشد ، سبز و قرمز . در این حالت چراغ نارنجی مشترک با چراغ سبز استفاده می شود.

تذکر : ثانیه شمار در بعضی از چراغهای راهنمایی وجود دارد و در همه جا نصب نشده است.

 

ادامه دارد ...

 

در صورتی که این مطالب برای شما مفید بود ، لطفا با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

این راهنمای سفر زمینی به شهرهای ترکیه را می توانید با هشتگ  " #همسفر_باهم"  در صفحه ی اینستاگرام  من به آدرس ali.safarnameh@  و در شبکه اجتماعی ویرگول به آدرس virgool.io/@aliazimzadeh  دنبال کنید.

تعداد بازدید : 703 بازدید