علی عظیم زاده

راهنمای سفر زمینی با ماشین شخصی به ترکیه و گرجستان – قسمت 4

ادامه ی راهنمای سفر زمینی به کشور ترکیه

نحوه ی خروج از مرز  و ورود به مرز ایران در سفر زمینی به کشور ترکیه :

خب خسته نباشید ، به شما تبریک می گویم  ، تا اینجا کلیه ی کارهای مربوط به خروج خودرو از کشور و رانندگی در خارج از مرز ایران را انجام دادید.

برای ورود به کشور ترکیه از کدام مرزها می توان اقدام کرد؟

کشور ایران با کشور ترکیه دارای دو مرز زمینی است که هر دو در استان آذربایجان غربی قرار دارد.

  1. مرز بازرگان : مرز بازرگان واقع در شهر بازرگان در استان آذربایجان غربی قراردارد . این مرز تنها مرزی در ایران است که بصورت شبانه روزی به هموطنان سرویس می دهد و تعطیلی ندارد. و به نظر من راحت ترین و بهترین مرز برای خروج از کشور و ورود به کشور ترکیه و گرجستان (از طریق کشور ترکیه ) است ، پس سعی کنید این مرز را برای خروج خود انتخاب کنید.
  2. مرز رازی : مرز رازی واقع در شهر رازی در استان آذربایجان غربی قراردارد. این مرز بیشتر برای افرادی که قصد عزیمت به شهر وان ترکیه را دارند مورد استفاده قرار می گیرد . ساعات کاری این مرز بصورت اداری بوده و از 8 صبح لغایت 5 بعد از ظهر دایر می باشد و در ساعات غیر اداری امکان ورود و خروج وجود ندارد.
سفر زمینی به کشور ترکیه
سفر زمینی به کشور ترکیه

فاصله ی مرزها از نقاط مختلف کشور متفاوت است و شما می توانید از شهر محل سوکنت خود با استفاده از نرم افزار های مسیریاب مانند گوگل مپ و … کوتاهترین مسیر به شهر بازرگان یا رازی را انتخاب کنید.

من برای نمونه شهر تهران را مثال می زنم . فاصله تهران تا مرز بازرگان حدود 915 کیلومتر می باشد که می توانید بدون توقف با 10 ساعت رانندگی خود را به این مرز برسانید.

کارهای اداری در مرز برای سفر زمینی به ترکیه چقدر طول می کشد؟

در حالت نرمال معمولا حدود یک ساعت البته باز هم بستگی به میزان ازدحام خودروها دارد که ممکن است این زمان تا 2 ساعت هم افزایش یابد. البته اگر به زمان تغییر شیفت مرزبانی ترکیه برخورد کنید که زمان انتظار شما طولانی تر خواهد بود.

در سفر زمینی به کشور ترکیه آیا مبلغ عوارض خروجی را باید قبلا پرداخت کنیم و یا در مرز هم می شود پرداخت کرد؟

خیر ، نیازی به پرداخت خروجی از قبل نیست و می توانید با استفاده از دستگاههای خودکار که در مرز وجود دارد نسبت به پرداخت خروجی افراد اقدام کنید. فقط چنانچه خروجی ها را در مرز پرداخت کردید باید 10 دقیقه پس از پرداخت نسبت به کنترل گذرنامه و ثبت مهر خروج اقدام نمایید.

تذکر1 : برای پرداخت عوارض خروج حتما کد ملی تمام افراد را به همراه داشته باشید.

تذکر2 : حتما بیش از یک کارت بانکی به همراه داشته باشید زیرا ممکن است در آن لحظه کارت بانکی شما کار نکند و شما را به مشل بیاندازد.

تذکر 3: بهتر است مسئولیت پرداخت عوارض را یکی از افراد خانواده به جز راننده بر عهده گیرد تا راننده به امور اداری خروج برسد و زمان تلف نشود.

 

چه ساعتی به مرز برسیم که خلوت باشد؟

متاسفانه نمی توان ساعت خاصی را اعلام نمود که حتما در آن ساعت مرز خلوت است زیرا ممکن است در همان ساعت یک اتوبوس از راه برسد و مرز شلوغ شود. ولی شاید در ابتدای صبح (قبل از ساعت 8 ) و در انتهای شب (بعد از ساعت 9) اوضاع کمی بهتر و از دیگر زمانها خلوت تر باشد.

آیا بهتر است قبل از مرز اقامت کنیم یا بعد از مرز؟

برای این موضوع نمی توان پیشنهادی داد که برای همه مناسب باشد زیرا ممکن است از شهرهای دور و نزدیک قصد سفر زمینی به کشور ترکیه را داشته باشند. بنابراین خود شما هستید که می توانید نسبت به مبدا حرکت خود تصمیم بگیرید و برنامه ریزی کنید.

فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که هر چه در روزهای اول سفر مسیر و مسافت بیشتری را طی کنید مراحل بعدی سفر برایتان آسان تر و دلچسب تر خواهد بود.

سفر زمینی به کشور ترکیه
سفر زمینی به کشور ترکیه

من به عنوان مثال برای شهروندان تهرانی و یا کرجی پیشنهاد می کنم که صبح زود (ساعت 5 یا 6 ) حرکت کنند  که تا ساعت 5 عصر به مرز برسند و از مرز عبور کنند و در اولین شهرهای مرزی ترکیه مانند دوبایزید و یا آگری اقامت کنند. با این روش بخش زیادی از مسیر سفر را طی می کنند.

اما چنانچه به هر دلیل نتوانستند صبح زود حرکت کنند و یا تصمیم داشتند که قبل از مرز اقامت کنند باید هتل را از قبل رزرو نمایند تا در زمان مراجعه پذیرش شوند.

سفر زمینی به کشور ترکیه
سفر زمینی به کشور ترکیه

اکثر شهرهای کشور دارای هتل جهانگردی می باشند که این هتلها متعلق به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور است و معمولا دارای قیمتهای مناسبی هستند ، بنابراین پیشنهاد می شود که یا هتل جهانگردی شهر ماکو که در نزدیکی شهر بازرگان قرار دارد و یا هتل جهانگردی شهر بازرگان را از طریق سایتهای اینترنتی رزرو کنید.

اگر چنانچه برای آن تاریخ مورد نظر شما هتل جهانگردی اتاق نداشت می توانید هتلهای دیگر شهر بازرگان مانند هتل شهریار و یا هتل آرمان را برای اقامت رزرو کنید.

تذکر : هیچ وقت بدون رزرو قبلی هتل و با خستگی زیاد به شهرهای مرزی مانند بازرگان و یا ماکو سفر نکنید زیرا معمولا این هتل ها بدون رزرو به شما اتاق نمی دهند.!

چه اقداماتی را پس از رسیدن به مرز باید انجام دهیم؟

قبل از وارد شدن به گیت نگهبانی گمرک بازرگان و یا رازی ، وارد پمپ بنزین شهر شوید و باک ماشین را تا جایی که جا دارد از بنزین پر کنید. همانطور که می دانید هزینه ی بنزین در ترکیه حدود 7 لیر می باشد که به پول ایران حدود 14000 تومان به ازای هر لیتر خواهد بود.

سفر زمینی به کشور ترکیه
سفر زمینی به کشور ترکیه

پس از سوخت گیری وارد گیت نگهبانی می شوید و ماشین را در کنار گیت متوقف می کنید و به همراه برگه ی کاپتاژ به گیت نگهبانی مراجعه می کنید. پس از بازبینی برگه ی کاپتاژ توسط متصدی مربوطه  ، به سمت خروجی حرکت می کنید تا به قسمت اداری گمرک و مرزبانی برسید.

خودروی خود را پشت سر خودروهای دیگر پارک کنید. در نظر داشته باشید که اینجا صف خودرو معنی ندارد و اصلا نگران جلو و یا عقب ماندن خودروی خود نباشید زیرا تا کارهای مربوطه را انجام ندهید حتی اگر نفر اول در صف باشید لزوما نفر اول خارج نخواهید شد.!

دیگر سرنشینان باید برای پرداخت عوارض خروج و انجام تشریفات گذرنامه و مهر خروج به سالن مربوطه مراجعه نمایند و از مرز ایران وارد مرز ترکیه شوند و در آن قسمت در سالن انتظار منتظر شما خواهند ماند.

تذکر 1 : گذرنامه خودتان را به هیچ عنوان به دست سرنشینان ندهید و نزد خود نگه دارید. به شخصی که مسئول پرداخت عوارض خروج است یادآوری کنید که حتما قبل از خروج از سالن ایران ، پرینت عوارض خروج شما را به خودتان تحویل دهد.

تذکر 2 : برای اینکه کار شما سریع تر انجام شود بهتر است کارت بین المللی خودرو را به یکی از سرنشینان تحویل دهید تا زمانی که شما در سمت ایران مشغول انجام امور اداری هستید ، ایشان نسبت به خرید بیمه ترکیه اقدام کند. زیرا یکی از مدارکی که در سمت اداری ترکیه به آن نیاز خواهید داشت بیمه می باشد. که یا باید از قبل در ایران خریداری کرده باشید و یا همان جا بخرید.

تذکر 3 : در حال حاضر قیمت 3 ماهه بیمه حدود 170 لیر است که با صرفه تر برای شما همین بیمه ی سه ماهه خواهد بود.

مراحل اداری خروج سمت ایران  که شما باید در سفر زمینی به کشور ترکیه انجام دهید عبارتند از :

مرحله ی اول :

شما باید یک کپی از صفحه ی اول برگه ی کاپتاژ تهیه کرده و به اداره سوخت که بیرون از سالنهای اداری قراردارد ، مراجعه نمایید. برگه کاپتاژ به همراه کپی آن را به مسئول مربوطه تحویل دهید تا نسبت به محاسبه میزان مبلغ پرداختی سوخت اقدام نماید.

نکته: در سفر زمینی به کشور ترکیه قبلا پرداخت جریمه سوخت برای افرادی الزامی بود که زیر مدت 3 ماه دوباره قصد خروج از کشور را داشتند ولی در حال حاضر این جریمه برای همه الزامی است و باید به نسبت حجم باک خودرو خود به ازای هر لیتر 9000 تومان پرداخت کنید بطور مثال اگر باک خودروی شما 50 لیتر باشد حدود 450،000 تومان باید پرداخت کنید.

در ضمن میزان حجم باک ماشین شما بر اساس اطلاعات موجود در سیستم نرم افزار شرکت نفت محاسبه خواهد شد و نه اظهار نظر شما!! پس از چانه زنی با متصدی مربوطه خودداری کنید.

مرحله ی دوم :

پس از پرداخت جریمه ی سوخت و دریافت برگه ی سوخت بایستی به سالن اصلی مراجعه نمائید و نسبت به تکمیل فرم اظهارنامه اقدام نمایئد. این فرم در قالب برگه های A5 چاپ شده و بروی میز قرار دارد و شما بایستی در آن اطلاعات خود و خودروی خود را که شامل نام خودرو و شماره ی پلاک ایران و پلاک ترانزیت است را در بالای آن وارد کرده و در پائین برگه شماره هایی وجود دارد که شما فقط در شماره ی یک آن بنوسیسد ” وسایل شخصی ”  و برگه امضاء کنید.

مرحله ی سوم :

برگه ی اظهار نامه را به همراه برگه ی کاپتاژ و گذرنامه به مسئول شیفت گمرک که معمولا در همان سالن می توانید پیدایش کنید ارائه دهید تا ایشان برگه را امضاء کند و ارزیاب مورد نظر را جهت ارزیابی تعیین کند.

مرحله ی چهارم :

پس از تعیین نام ارزیاب بروی برگه ی اظهارنامه شما باید دنبال همان شخص ارزیاب بگردید که ممکن است در همان سالن باشد و یا در محوطه پارکینگ ورودی و یا محوطه ی پارکینگ خروجی باشد. در هر صورت باید آن شخص مربوطه را پیدا کنید و برگه ی اظهار نامه را به ایشان ارائه دهید تا امضا و تایید کند.

ممکن است که به شما بگوید که در کنار خودرو ی خود منتظر او باشید ، در این صورت ابتدا نزد خودروی خود بروید و پلاکهای ترانزیت خود را بروی خودرو نصب کنید و منتظر حضور ایشان شوید . ایشان پس از حضور در کنار ماشین ، برگه کاپتاژ را با مشخصات خودرو مانند شماره ی شاسی و بدنه  و پلاکها مطابقت  می دهد. و در صورت عدم مشکل برگه ی شما را امضا خواهد کرد.

مرحله ی پنجم :

پس از تایید ارزیاب مربوطه باید به باجه ی صدور بیجک مراجعه کنید . در اینجا برگه ی سوخت ، برگه ی کاپتاژ ، اظهار نامه ی تایید شده و گذرنامه ی خود را تحویل متصدی باجه می دهید و ایشان پس از کنترل مدارک و ثبت در سیستم به شما برگه ی خروج می دهد.

تذکر 1 : هیچ مدرکی به جز برگه ی اظهارنامه نزد متصدی باجه نمی ماند و مراقب باشید که تمام مدارک خود را تحویل بگیرید.

تذکر 2 : برگه ی کاپتاژ خود را کنترل کنید که حتما مهر خروج به همراه تاریخ روز در آن درج شده باشد. این مهر را متصدی صدور بیجک بروی برگه ی کاپتاژ می زند.

مرحله ی ششم :

این مرحله آخر در قسمت ایران برای سفر زمینی به کشور ترکیه است ، پس از صدور برگه ی بیجک باید به سالن کنترل گذرنامه بروید و مهر خروج را در گذرنامه ثبت کنید . این بخش را هرگز فراموش نکنید که در غیر اینصورت کسی آنرا کنترل نمی کند و موقع برگشت به دردسر خواهید افتاد.

خب تا اینجا تمام مراحل اداری سفر زمینی به کشور ترکیه در سمت مرز ایران انجام شده است و شما باید برگه ی بیجک صادر شده را به گیت نگهبانی تحویل دهید تا اجازه خروج از گمرک را به شما بدهد.

سوار خودروی خود شوید و به سمت مرز ورودی ترکیه حرکت کنید  و در پشت میله های مرزبانی ایران توقف کنید.

در این مرحله سربازان مرزبانی گذرنامه و ماشین شما را کنترل می کنند. باید صندوق عقب را باز کنید و هر آنچه که به شما می گویند انجام دهید. بعد از این مرحله باید منتظر باز شدن مرز سمت ترکیه شوید تا از مرز ایران وارد مرز ترکیه شوید.

تا این جای کار بخش مربوط به ایران تمام است.

ادامه دارد …

در صورتی که این مطالب برای شما مفید بود ، لطفا با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

این راهنمای سفر زمینی به کشور ترکیه را می توانید با هشتگ  ” #همسفر_باهم”  در صفحه ی اینستاگرام  من به آدرس ali.safarnameh@  دنبال کنید.