علی عظیم زاده

راهنمای سفر زمینی با ماشین شخصی به ترکیه و گرجستان – قسمت 3

نحوه اخذ مدارک مورد نیاز راننده جهت خروج از کشور مانند گواهینامه و پلاک بین المللی و ... :

در این بخش از مراحل سفر زمینی به شهرهای ترکیه (و یا حتی کشورهای دیگر) به چگونگی اخذ مدارک مورد نیاز راننده و خودرو می پردازم .

گواهینامه ی بین المللی را از کجا بگیرم؟

بعد از انجام مراحل کاپتاژ حالا نوبت به بخش بعدی است که شامل صدور گواهینامه بین المللی ، کارت بین المللی خودرو و دریافت پلاک ترانزیت می شود.

این کارها توسط کانون جهانگردی و اتومبیل رانی کشور انجام می شود که در سطح کشور دارای شعبات متعددی است و آدرس آنها از طریق اینترنت به راحتی قابل دسترس می باشد.

شما می توانید نزدیکترین شعبه به محل کار یا محل سکونت خود را انتخاب کرده و به آنها مراجعه کنید.

آیا برای صدور گواهینامه بین المللی باید امتحان رانندگی بدهم؟

خیر . نیازی به امتحان رانندگی نیست.

چه مدارکی مورد نیاز است؟

 شما باید با در دست داشتن اصل گواهینامه ، سند سبز خودرو ، اصل برگه کاپتاژ که توسط گمرک صادر شده است ، اصل گذرنامه ، یک قطعه عکس جهت درج روی گواهینامه و کارت بانکی به یکی از شعب کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید.

پس از تکمیل فرم های مربوطه و تحویل آن به متصدی مربوطه ، گواهینامه ی بین المللی ، کارت بین المللی خودرو صادر و یک جفت پلاک ترانزیت تحویل شما می گردد.

سفر زمینی به شهرهای ترکیه
سفر زمینی به شهرهای ترکیه

 

تذکر1 : گواهینامه ی بین المللی در دو مدت اعتبار یکساله و سه ساله صادر می گردد که هزینه ی صدور سه ساله بیشتر از یکساله می باشد .البته بستگی به کشور مقصد هم دارد زیرا در کشورهایی مانند آذربایجان گواهینامه ی یکساله مورد قبول آن کشور نمی باشد و حتما باید سه ساله دریافت کنید ولی در خصوص کشور ترکیه یکساله هم قابل قبول می باشد.

تذکر 2 : پلاکهای ترانزیت یا همان بین المللی به همان اندازه ی پلاک های نصب شده خودرو مهم است و باید نسبت به نگهداری آن کوشا باشید.

این پلاکها در مرز هنگام خروج باید بروی خودرو نصب شوند. پس حتما باید در سفر همراهتان باشد. لطفا زودتر از مرز خروج پلاکها را نصب نکنید!

آیا باید برای نصب پلاک ترانزیت پلاک اصلی را باز کنیم ؟

خیر نیازی به این کار نیست . معمولا به سه روش این کار را می توانید انجام دهید.

  1. اگر پلاک اصلی شما دارای قاب پلاک می باشد که به راحتی می توانید قاب پلاک را باز کرده و پلاکهای ترانزیت را روی پلاک اصلی قرارداده و قاب را ببندید و هیچ مشکلی پیش نمی آید زیرا معمولا قاب پلاکها تا دو پلاک را در خود نگه می دارد.
  2. اگر پلاک شما دارای قاب پلاک نیست می توانید نسبت به تهیه قاب پلاک و نصب آن بروی خودرو از فروشگاههای لوازم یدکی و اسپرت خودرو اقدام کنید تا هم در مرز سریع تر بتوانید پلاک را نصب کنید و هم جلوه ی زیبا و شکیل تری داشته باشد.
  3. اگر تمایلی به نصب قاب پلاک ندارید می توانید 4 عدد بست کمربندی تهیه کرده و پلاکهای را با این بست ها بروی پلاک اصلی خودرو نصب کنید.

هزینه ی صدور گواهینامه و پلاک چقدر است؟

جمع کل آنها حدود 600،000 تومان تا 700،000 تومان می شود.

ادامه دارد ...

 

در صورتی که این مطالب برای شما مفید بود ، لطفا با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

این راهنمای سفر زمینی به شهرهای ترکیه را می توانید با هشتگ  " #همسفر_باهم"  در صفحه ی اینستاگرام  من به آدرس ali.safarnameh@  دنبال کنید.

تعداد بازدید : 406 بازدید

پاسخی بنویسید