علی عظیم زاده

راهنمای سفر زمینی با ماشین شخصی به ترکیه و گرجستان – قسمت 2

مراحل آماده سازی خودرو جهت خروج از کشور

راهنمای سفر زمینی
راهنمای سفر زمینی

به شما تبریک می گویم !  شما اولین قدم را برای شروع یک سفر هیجان انگیز برداشتید. هر جا احساس نا امیدی و دلسردی کردید لطفا تا آخرین قسمت این راهنمای سفر زمینیبه ترکیه را مطالعه کنید و بعد تصمیم بگیرید.

خب سلیقه ها فرق می کند من از جمله افرادی بودم که وقتی دوستان عزیزم  ( آقای مهندس پیمان لشکری و همسر محترمشان سرکار خانم مهندس نسیم فخیم ) برای اولین بار پیشنهاد سفر زمینی را به من دادند ، مقاومت شدیدی از خود نشان دادم .

و گفتم : " شما دیوانه اید که این مسیر های طولانی را با ماشین شخصی طی می کنید و من هرگز اینکار را نمی کنم " .

اما الان علاوه بر این که چندین بار به جاهای مختلف با ماشین شخصی سفر کردم ، این سفر را به دیگر دوستان و علاقه مندان سفر هم به شدت توصیه می کنم.

مدتی است که  تصمیم گرفتم که مطالبی در این خصوص منتشر کنم که به اصطلاح راه و چاه را به دیگران هم  نشان دهم.

بنابراین ممکن است که افرادی شما دیوانه خطاب کنند و یا اینکه خودتان یک ترس و دلهره ای از سفر مسافتهای طولانی داشته باشید .

و یا آنرا کابوس بدانید که اینقدر مسافت  را با ماشین طی می کنید و معتقد باشید  که  پس انداز می کنیم و یک بار با هواپیما  می رویم  که راحت تر و بی درد سر باشد.

و یا ممکن است که بعضی از شما عزیزان دوست داشته باشید که بصورت زمینی سفر کنید ولی ندانید که چکار باید بکنید.

البته در این دنیای تکنولوژی و شبکه های اجتماعی با یک جستجوی ساده هزاران مطلب در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد اما شاید نتوان به همه ی آنها اعتماد کرد و مهمتر اینکه جزئیات کامل مورد نظر یافت نشود.

پس نترسید!

تصمیم بگیرید و شروع کنید ، من و دوستانم در کنار شما هستیم ، این مطالبی را که به عنوان راهنمای سفر زمینی به ترکیه با ماشین شخصی مطالعه می کنید حاصل تجربیات و تحقیقات من و دوستانم است.

و می تواند به عنوان یک راهنما و مرجع در کنار شما برای شروع یک سفر جذاب و هیجان انگیز باشد.

نه تنها در این راهنما بلکه در دنیای خارج از فضای مجازی هم من به همراه دوستانم در خدمت شما هستیم و به تمام سوالها و ابهامات شما پاسخ می دهیم.

خب صبر کنید ! 

راهنمای سفر زمینی
راهنمای سفر زمینی

کمی هم می خواهم از سختی های این مدل سفر کردن بگویم ، این روش مسافرت رفتن جدای از لذت و جذابیت هایی که دارد ، یه سری سختی ها و مشکلات هم دارد.

که در سفر با هواپیما به هیچ عنوان تجربه نمی کنید و باید تحمل سختی هایش را هم داشته باشید.

آیا به رانندگی علاقه دارید؟

اگر جواب شما به این سوال " نه " است ، پس لطفا فقط داستانهای سفرنامه  این راهنمای سفر زمینی را بخوانید و فکر سفر زمینی را از سرتان بیرون کنید.

باید شما و همسفرانتان بتوانید ساعتها در ماشین بنشینید و رانندگی کنید که ممکن است این مدت حتی به  ۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز هم برسد.

(البته در ادامه توضیح خواهم داد که همه چیز به برنامه ریزی و شرایط خودتان بستگی دارد ، این صرفا یک مثال است)  ممکن است این موضوع برای خیلی ها وحشتناک باشد ولی خب مسافرت زمینی این سختی ها  را نیز دارد.

شاید شما جزو عده ای هستید که عکس و فیلم ها را که می ببینید هوس می کنید که شما هم امتحان کنید که البته این موضوع کاملا طبیعی است .

ولی من منظورم این نیست که شما را بترسانم و منصرف کنم ، بر عکس به نظرم اگه ما و خیلی افراد دیگر توانسته اند ، قطعا شما هم میتوانید.

من وظیفه دارم صفر تا صد این مدل سفر را با شما در میان بگذارم تا بتوانید تصمیم صحیح را اتخاذ کنید .

پس برای این مدل مسافرت باید اولا علاقه داشته باشید و ثانیا خودتون رو برای شرایط سخت هم آماده کنید تا واقعا بتوانید از سفرتان لذت ببرید.

(جذابیتش اینجاست که ریش و قیچی دست خودتون هست که کجا برید و کجا بمانید و چی بخورید و شهر های مختلف رو می بینید ، مراکز خرید مختلف رو سر می زنید و ...)

با توجه به مقصدی که انتخاب می کنید ممکن است در سفر زمینی که به ترکیه می خواهید داشته باشید دو سه روز اول سفر  خیلی فشرده و سخت باشد  ولی بعد از آن طول مسیر ها کمترمی شود و بیشتر از سفر لذت می برید.

خب حالا برای شروع یک سفر هیجان اگیز آماده اید؟

امیدوارم که تصمیم به سفر گرفته باشید و با من همراه شوید تا جزء به جزء مراحل سفر را برایتان توضیح دهم :

راهنمای سفر زمینی
راهنمای سفر زمینی

کاپتاژ خودرو چیست؟

اولین اقدام شما در این مرحله ، آماده سازی ماشین خودتون برای خروج از کشور است. همانطور که می دانید شما باید برای خروج وسیله نقیله از کشور ، مجوز خروج بگیرید تا مرزبانی و گمرک به خودرو ی شما اجازه خروج دهد. به انجام این مراحل کاپتاژ و به برگه ی خروج ماشین ، برگه ی کاپتاژ می گویند.

راهنمای سفر زمینی
راهنمای سفر زمینی

برای کاپتاژ به کجا مراجعه کنم ؟

مراحل کاپتاژ خودرو در اداره ی گمرک انجام می شود و شما در هر شهری که زندگی می کنید می توانید به اداره گمرک همان شهر محل سکونت خود مراجعه کنید و مراحل آن را انجام دهید.

چه مدارکی باید برای کاپتاژ با خود همراه داشته باشم ؟

سند سبز ، سند قطعی ، کارت ملی و کارت بانکی

نکته ایی که بسیار مهم است این است خودروی شما نباید در رهن باشد و سند آن باید آزاد باشد.

یعنی مثلا اگر شما خودرو را بصورت اقساطی خربداری کرده باشید و سند خودرو در رهن کارخانه ی سازنده باشد و هنوز اقساط آن باقی مانده باشد ، شما نمی توانید این خودرو را از کشور خارج نمایید مگر با اجازه ی کتبی کارخانه ی سازنده که معمولا هم چنین مجوزی را صادر نمی کنند.

طبق آخرین قوانین گمرک ، خودروی مورد نظر باید به نام شما باشد هم از نظر پلیس راهمایی و رانندگی و هم از نظر قوه قضاییه ؛ یعنی اگر خودرویی را خریداری کرده اید و فقط سند سبز آن به نام شما شده ولی هنوز سند قطعی در دفترخانه به نام شما تنظیم نشده باشد.

طبق قانون جدید گمرک به شما مجوز خروج نمی دهند و باید حتما سند را به نام خود بصورت قطعی در درفترخانه تنظیم کنید.

پس باید سند سبز و قطعی خودرو را برای انجام مراحل کاپتاژ به همراه داشته باشید .

بهترین زمان برای مراجعه به اداره ی گمرک اول وقت اداری است تا در سریع ترین زمان کارهای اداری کاپتاژ انجام شود.(برای شهروندان تهرانی گمرک غرب تهران واقع در جاده قدیم کرج)

آیا می توانم ماشین فرد دیگری را کاپتاژ کنم؟

بلی می توانید ولی به شرطی که وکالتنامه محضری از آن شخص مورد نظر به همراه داشته باشید .فقط به یاد داشته باشید که وکالتنامه ی مذکور باید تا آخر سفر به همراهتان باشد. زیرا برای انجام کارهای اداری مرز هم به آن وکالتنامه نیاز دارید.

هزینه کاپتاژ چقدر است ؟

کتاپتاژ هزینه زیادی ندارد و حدود کمتر از 30،000 تومان می باشد.

پس از انجام کار چه مدرکی به من تحویل می دهند؟

پس از انجام امور اداری کاپتاژ ، به شما یک برگه ی خروج معروف به کاپتاژ که مشخصات شما به همراه خودروی مربوطه روی آن درج شده است و یک برگ شناسه و رمز اینترنتی که برای هر کد ملی فقط یکبار صادر می شود (در حفظ و نگهداری آن دقت کنید) تحویل داده می شود.

پس از دریافت این برگه ها کار شما در گمرک تمام است و باید مراحل بعد را اقدام کنید که در ادامه توضیح می دهم.

مدت اعتبار برگه ی کاپتاژ چقدر است؟

قبلا این مجوز بصورت یک ساله صادر می شد ولی ظاهرا در حال حاضر بصورت 3 ماهه صادر می گردد. و حتما بایستی قبل از انقضاء تاریخ نسبت به ابطال و یا تمدید آن اقدام کنید که این امر با مراجعه به گمرک امکان پذیر خواهد بود.

هشدار: در صورتی که قبل از موعد مقرر نسبت به ابطال و یا تمدید  آن اقدام نکنید مشمول جریمه های سنگین توسط گمرک خواهید شد!

در صورتی که این مطالب برای شما مفید بود ، لطفا با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

این راهنمای سفر زمینی به ترکیه را می توانید با هشتگ  " #همسفر_باهم"  در صفحه ی اینستاگرام  من به آدرس ali.safarnameh@  دنبال کنید.

تعداد بازدید : 385 بازدید